Jakie wybrać kalosze? Które będą najlepsze?
Spis treści:
Jakie są kalosze, każdy widzi. Są to buty najczęściej przygotowywane na bazie gumy o bardzo wysokiej cholewce. Ich wzmacniana budowa sprawia, że doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie pełno jest wody, skutecznie chronią od jej wpływu nasze nogi.
Oczywiście buty te sprawdzą się w porze deszczowej, ale nie tylko. Okażą się przydatne chociażby podczas pracy w ogródku czy na terenach, gdzie pełno jest pokrzyw bądź innych przeszkód, których z pewnością nie chcielibyśmy dotknąć gołą skórą.
Kalosze – jaki rodzaj?
Popularne „gumiaki” od jakiegoś czasu przestały być kojarzone z topornym i nieestetycznym obuwiem, które zakładamy tylko z konieczności. Śmiało można powiedzieć, że obecnie stały się bardzo modne – nie tylko ze względu na ich praktyczne właściwości, ale także pod względem modowym.
Oczywiście wiąże się to z tym, że na rynku dostępnych jest wiele modeli kaloszy. Spośród nich wymienić należy przede wszystkim:
- kalosze na buty – występują w formie nakładek i ochraniaczy, które są nakładane na inne buty. Na rynku pojawiły się wiele lat temu, jednak obecnie są raczej rzadko wykorzystywane. Nie można jednak odmówić im praktyczności – w sposób skuteczny chronią bowiem obuwie przed wpływem wody, błota czy soli. Są również bardzo proste w użyciu, wystarczy bowiem taki pokrowiec nałożyć na buty. Wyróżnia się on elastyczną budową, która skutecznie dopasuje się do butów,
- gumiaki – jest to potoczna nazwa gumowych butów, których cholewka sięgać może do połowy łydki lub do kolan. Wykorzystywane są one wszędzie tam, gdzie poziom wody jest bardzo wysoki. Najczęściej służą one robotnikom, wędkarzom i rolnikom. Ich największą zaletą jest wzmacniana budowa, która jest odporna nie tylko na wpływ wody, ale również na uszkodzenia natury mechanicznej,
- gumofilce (kalosze zimowe) – bardzo podobne do gumiaków, z tą różnicą, że są to kalosze ocieplane, dzięki czemu okażą się przydatne także w zimie,
- kalosze imitujące inne rodzaje obuwia – są one wynikiem prac projektantów, którzy starali się (i wciąż się starają) dostosować kalosze do specyfiki świata mody. Sprawiło to, że obuwie to przez wiele osób stosowane jest na co dzień. Z łatwością zakupić możemy między innymi kalosze przypominające trampki, glany, botki czy oficerki. Są to zarówno kalosze wysokie, jak i krótkie – bogactwo kolorów i krojów sprawia, że na rynku znaleźć można wiele fantazyjnych odmian tych butów.
Kalosze – jaki materiał?
Wbrew pozorom, obuwie to nie jest wykonywane wyłącznie z gumy. Kalosze gumowe stosowane są przede wszystkim do pracy, rzadziej do chodzenia na co dzień. W zimie i trudnych warunkach stosowane są także kalosze filcowe oraz piankowe.
Jeżeli zaś chodzi o wyroby światowej mody, w ich przypadku bardzo często stosowany jest kauczuk i nieco rzadziej PVC. Dzięki wykorzystaniu tych materiałów możliwe staje się przygotowanie rozmaitych zdobień lub dodatków, takich jak chociażby dodatkowe wywietrzniki czy paski.
Kalosze – dla kogo?
Śmiało można powiedzieć, że omawiane obuwie może być wykorzystywane przez wszystkich, bez wyjątku. Na rynku znajdziemy więc:
- kalosze męskie - są to zazwyczaj standardowe modele o prostej budowie, bez większych udziwnień. Najczęściej występują w kolorze czarnym bądź szarym,
- kalosze damskie – w tym przypadku wybór konkretnych modeli jest o wiele szerszy. W sklepach znajdziemy bowiem obuwie utrzymane w rozmaitej kolorystyce, dodatkowo urozmaicone wieloma ozdobami bądź żłobieniami. To głównie dla kobiet przygotowywane są również kalosze budową przypominające trampki czy glany,
- kalosze dziecięce – one również charakteryzują się wieloma wariatami kolorystycznymi. Wybierając kalosze dla dzieci, warto sprawdzić, czy ich wnętrze zostało dodatkowo ocieplone (istotne zwłaszcza w okresie zimowym), warto decydować się również na modele z wywietrznikami, dzięki którym stopy dzieci nie przegrzeją się.
Kiedy nosić kalosze?
Nie można wskazać jednego momentu w roku, od którego warto mieć kalosze w pogotowiu. Śmiało można powiedzieć, że są to głównie buty zadaniowe, a więc używane wtedy, gdy zamierzamy poruszać się po terenie, na którym występuje wysoki poziom wody lub spore błoto.
Na pewno więcej takich okazji przydarzy się na jesień i w zimie, zwłaszcza gdy obok naszego domu prowadzimy ogródek. Kalosze warto brać ze sobą także na wakacje – nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy okażą się przydatne.
Jeżeli jednak zamierzamy wykorzystać kalosze jako element naszej kreacji, warto pamiętać, że są one najmodniejsze właśnie na jesieni. Oczywiście pozostaje również pytanie, jak nosić kalosze, aby wyglądać modnie. Analizując wszelkie stylistyczne porady, można wywnioskować, że omawiane obuwie może zostać dopasowane z każdym typem spodni, jednak pod warunkiem, że nogami znajdą się w środku cholewki. Niektóre panie zakładają kalosze również do sukienek i szortów.
Kalosze – jak dobrać rozmiar?
Przyjmuje się, że kalosze powinny być większe od butów, które nosimy na co dzień. Warto pozostawić sobie około centymetra luzu, który pozwoli naszej stopie zmieniać nieco położenie. Pamiętajmy, że kalosze przeważnie są dość masywnymi butami, dlatego w wielu sytuacjach mogą okazać się męczące dla naszych nóg. Wspomniany luz z pewnością zmniejszy ten dyskomfort.
Czy kalosze się rozciągną? Na pewno nie modele gumowe. Różnych sposobów na rozciągniecie możemy próbować w przypadku butów z PCV.
Jak czyścić kalosze?
Zabrudzenia z błota czy piasku należy usuwać natychmiast, nie czekajmy aż wyschną, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia struktury buta. Istotne jest również suszenie kaloszy. Nie powinniśmy ustawiać ich na grzejniku lub pod nim, gdyż wysoka temperatura sprawi, że tworzywo, z którego zostały przygotowane po prostu popęka. To samo tyczy się stawiania butów na słońcu.
Najlepiej ustawić buty odwrócone, tak aby ściekła z nich woda, a następnie położyć je w suchym miejscu. Do środka możemy wsunąć również kawałki gazet, które skutecznie wchłoną pozostałą wilgoć.
Komentarze (0)